ATU AMERICAS , ABD’ye PayPal ile  demir attı, Paywizard köprü oldu

BD Houston’daki George Bush Havalimanı duty free alanının 10 yıl süreyle işletme hakkını kazanan TAV Havalimanları ve Unifree iştiraki ATÜ Duty Free, buradaki 6 mağazasını eylül ayında hizmete açtı. Söz konusu mağazaların işletmesini, ortaklar tarafından ABD’de kurulan ATU AMERICAS şirketi üstlendi. ATU AMERICAS, girdiği ihalede pek çok güçlü rakibi geride bırakarak, yolcu sayısı bakımından ABD’nin 11’inci, dünyanınsa 28’inci büyük havalimanındaki toplam 1000 metrekareden fazla duty free alanının işletmesini kazanmıştı. ATU AMERICAS, PayPal ve Paywizard güç birliğiyle, George Bush Havalimanı’ndaki mağazaların teknik altyapısının kurulmasından mağaza çalışanlarına eğitim verilmesine kadar tüm çalışmalar 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. ATÜ Genel Müdürü Ersan Arcan bu güç birliğini, “Hem ABD’deki finansal hizmetlerinden hem uluslararası tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanabileceğimiz çözüm ortakları arayışımız vardı. Bu doğrultuda PayPal ve Paywizard ile irtibata geçtik. PayPal ve Paywizard, sadece finansal hizmet konusunda değil, hazırlık aşamasında da en büyük yardımcılarımız oldu” sözleriyle değerlendiriyor.

image

OPERASYONU PAYWIZARD YÜRÜTTÜ

Güç birliğinin diğer üyesi Paywizard ise 2014 yılının başında bankalara dış kaynak teminiyle başladığı faaliyetlerini entegre çözüm ortaklığına dönüştürdü. PCI-DSS danışmanlığı ve ödeme sistemleri alanındaki inovatif çözümleriyle kısa sürede sektörde önemli bir yer edinen Paywizard, 2015 yılı başında MasterCard’dan ISO (Bağımsız Satış Organizasyonu) lisansı alarak konumunu daha da güçlendirdi. Bu lisansla başta Türkiye olmak üzere Avrupa çapında ödeme sistemleri ürünlerinin bankalar ve servis sağlayıcılar adına müşterisiyle buluşmasını sağlayan ilk ve tek tek şirket haline geldiklerini vurgulayan Paywizard Genel Müdürü İlker Diker, Amerika’daki güç birliği ve Paywizard’ın üstlendiği rolle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor.

“Öncelikle ATU AMERICAS ve PayPal gibi iki değerli markayla aynı projede yer almanın sorumluluğuyla hareket ettiğimizi belirtmeliyim. Bizim projedeki misyonumuz, ATU AMERICAS’ın George Bush Havalimanı’ndaki duty free mağazalarının PayPal Here ödeme sistemi altyapısının donanım, kurulum ve eğitimi kapsayan operasyonunu uçtan uca yönetmekti. Paywizard olarak yoğun bir çalışma sonunda başarılı bir işbirliğine imza attığımız için çok mutluyuz.”

 

“YAZARKASA DÖNÜŞÜMÜ MOBİLİN ÖNÜNÜ AÇACAK”

Yurtdışında, özellikle de Amerika’da, mobil cihazların kredi kartı, banka kartı veya POS cihazına benzer şekilde konumlandırılıp, baştan uca tüm sistemin mobil altyapı çerçevesinde işlemesini sağlayan çözümler her geçen gün yaygınlaşıyor. İlker Diker, bu çözümlerden en başarılı olanının da Paypal Here olduğunu düşünüyor. “En büyük hayalimiz Türkiye’de de mobil ödemelerin yaygınlaşması, ancak bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var” diyen Diker, bu konudaki beklenti ve görüşlerini şöyle paylaşıyor:

“Türkiye’de mobil ödeme çözümlerinin önünde yazarkasa regülasyonu var. Ocak 2016’ya kadar bir erteleme ya da tarih değişikliği olmazsa eski nesil-yeni nesil yazarkasa değişimi başlayacak. Bu dönüşümün tamamlanmasının ardından mobil çözümlerin bağımsız bir ödeme kanalı olarak ön plana çıkacağına inanıyorum.”

İlker Diker, bu noktada Paywizard’ın misyonunu “Ödeme sistemleri sektöründe öncü ve yenilikçi bir anlayışla hizmet etmek, sektörde öne çıkan yeniliklerden ve teknolojik avantajlardan faydalanmak, bu teknolojilerin kullanılmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak, gelişen ve değişen koşullara uygun olarak katma değerli ve uzun soluklu işbirlikleri yaratmak” şeklinde özetliyor.

Diker, ATÜ-PayPal-Paywizard işbirliğini de buna en güzel örneklerden biri olarak gösteriyor.

http://psmmag.com/psm-online/2015_12_Aralik#page/30-31